Informatieavond op 12 mei over mogelijk Windpark Keppel-Eldrik

Op dinsdagavond 12 mei a.s. wordt een informatiebijeenkomst gehouden over de plannen van GreenTrust om een windpark aan te leggen in het gebied Keppel-Eldrik. In het Hessencafé in Hoog-Keppel kunt u tussen 19:00 en 21:00 uur meer horen over het plan, kaarten bekijken en vragen stellen. De gemeente zal hierbij ook aanwezig zijn.

GreenTrust is een Nederlands bedrijf dat organisaties helpt bij het opzetten van projecten voor duurzame energie. Ze werken vooral aan windparken, zonneparken en oplossingen om energie op te slaan. Het bedrijf ondersteunt bij praktische zaken zoals onderzoeken, vergunningen, planning, techniek en het beheer van installaties.

GreenTrust werkt samen met overheden, bedrijven en soms ook lokale energiecoöperaties. Ze zijn actief in Nederland en in een paar andere Europese landen. Hun rol verschilt per project: soms begeleiden ze alleen een deel van het proces, soms helpen ze vanaf het eerste idee tot en met de bouw en het onderhoud.

greentrust.nl

Wat speelt er op dit moment?

Waarschijnlijk heeft u al iets gehoord over plannen voor windenergie in onze omgeving. GreenTrust heeft een conceptplan ingediend bij de gemeente Bronckhorst. Dit is een eerste stap in het proces. Met dit plan laten zij zien wat mogelijk is in het gebied langs de Oude IJssel in Keppel en Eldrik. De gemeente beoordeelt nu of zij dit plan kansrijk vindt. Er is dus nog geen besluit genomen en het plan ligt nog niet vast.

Het gaat om een plan voor vier tot zes windturbines. Samen kunnen deze minimaal 0,080 TWh per jaar opwekken. Dit sluit aan bij de afspraken die in
de regio in de Regionale Energie Strategie (RES) zijn gemaakt over duurzame energie.

Als de gemeente Bronckhorst aangeeft dat het plan verder onderzocht mag worden, dient GreenTrust een principeverzoek in. Daarna volgen uitgebreide onderzoeken naar de effecten op de omgeving, zoals natuur, geluid en gezondheid. Dat gebeurt via een milieueffectrapportage (MER). Alleen als daaruit blijkt dat het plan haalbaar is, kan uiteindelijk een vergunning worden aangevraagd.

Tussen deze stappen zit tijd. In die periode wil GreenTrust graag uw vragen, zorgen en ideeën horen. Meer informatie over het plan delen zij tijdens een informatiebijeenkomst.

Waarom deze locatie?

Het plangebied ligt ten zuiden van de Oude IJssel, grotendeels op de gronden van Landgoed Keppel en deels op gronden van andere eigenaren uit Eldrik. Aan de noordkant van het gebied ligt de provinciale weg N317 (zie bijgevoegde kaart).

Plangebied voor Windpark Keppel-Eldrik in geel gemarkeerd (afbeelding: GreenTrust)

De gemeente heeft dit gebied aangewezen als zoekgebied voor windenergie. Ook in de Regionale Energie Strategie (RES) Achterhoek staat het gebied genoemd als locatie voor wind. Dat betekent dat hier wordt onderzocht of windturbines mogelijk zijn.

In Nederland is afgesproken om meer duurzame energie op te wekken. Windenergie is daarvoor nodig. Dit gebied in Eldrik is één van de plekken waar dat kan.

Daarnaast speelt het volgende. Landgoed Keppel is belangrijk voor natuur, recreatie en erfgoed. Het onderhoud kost veel geld. Een windpark kan helpen om het landgoed duurzaam te financieren en het gebied open en toegankelijk te houden.

Wat betekent dit voor de omgeving?

Als het plan verder wordt uitgewerkt, zal er worden gekeken naar de precieze invulling en de gevolgen voor de omgeving. Denk daarbij aan:

  • de exacte locatie van de windturbines,
  • het aantal windturbines,
  • hoe de effecten op de omgeving zo klein mogelijk te houden.

Meedenken en betrokken blijven

GreenTrust vindt het belangrijk om dit samen met de omgeving te doen. Als het plan verder gaat, zijn er verschillende momenten waarop u kunt meedenken. Daarbij moet u denken aan:

  • informatiebijeenkomsten,
  • gesprekken met direct omwonenden,
  • een omgevingsadviesraad (OAR) met bewoners en andere betrokkenen en belanghebbenden.

Uw inbreng is belangrijk bij de verdere uitwerking van het plan.

Mogelijkheden voor de omgeving

Er zal ook worden gekeken naar manieren waarop de omgeving kan profiteren van het windpark, door:

  • Lokaal eigendom en financiële participatie
    Er wordt gestreefd naar minimaal 50% lokaal eigendom. Dat betekent dat inwoners kunnen deelnemen via een lokale energiecoöperatie en kunnen meedelen in de opbrengsten van het windpark.
  • Omgevingsfonds
    Er komt een fonds voor de omgeving. Dit fonds ontvangt jaarlijks een bijdrage van € 0,75 per opgewekte MWh. Naar verwachting komt dit neer op ongeveer € 60.000 per jaar. Minimaal 50% hiervan is bedoeld voor het buurtschap Eldrik, de rest voor de bredere omgeving (zoals Laag-Keppel). Het fonds kan worden gebruikt voor lokale projecten op het gebied van leefbaarheid, duurzaamheid of natuur. Inwoners krijgen een rol in de besteding van het geld.
  • Omwonendenregeling
    Direct omwonenden krijgen naar verwachting een eenmalige bijdragevan € 70.000 per windturbine. Bij vier tot zes turbines betekent dit een totaalbedrag van circa € 280.000 tot € 420.000. De precieze uitwerking wordt samen met de omgeving gedaan.
  • Landgoedfonds
    Een deel van de opbrengst wordt ingezet voor het beheer en herstel van Landgoed Keppel zoals natuur, landschap en recreatie.

Informatieavond

Op de eerste informatiebijeenkomst kunt u meer horen over het plan, kaarten bekijken en vragen stellen. De gemeente is hierbij ook aanwezig.

Datumdinsdag 12 mei 2026
Tijd19:00 – 21:00 uur
LocatieHessencafé (Hessenhal), Monumentenweg 30, Hoog-Keppel

In verband met de organisatie wordt verzocht om u uiterlijk vrijdag 8 mei aan te melden via info@windparkkeppel-eldrik.nl. Op de avond zelf kunt u vrij binnenlopen.

• bron: bewonersbrief GreenTrust d.d. 13 april 2026
• omslagafbeelding van Mike via Pixabay

Deze pagina delen met je vrienden ...